Da li su i kladionice odnosno kladioničari kockari
I da li ti imaš neki slučaj da se lečio
Patološko kockanje
Patološko kockanje je poremećaj kontrole impulsa koji karakteriše perzistentnost i rekurentnost. Povezan je sa ozbiljnim problemima u porodici, na polju finansija, pravnim problemima, medicinskim i psihijatrijskim.
U psihijatriji ne razdvajamo puno klađenje ili kocku, što bi Balašević rekao „princip je isti, sve su ostalo nijanse“. Sve to spada u poremećaje u kontroli navika i impulsa, zavedeno u Međunarodnoj klasifikaciji bolesti MKB 10 kao Patološko kockanje F 63.0. E, taj poremećaj utiče na psihu tiho i podmuklo. Prvo se to uvuče u stil života, jer igara na sreću imamo na svakom koraku. To je ono kad osoba kaže: „Pa svi to rade“, ili „Ja mogu da prekinem kad hoću“. Ali ta osoba polako pravi obrasce ponašanja u mozgu, i na kraju kada se ti obrasci utvrde više ih ne može izbaciti iz glave, onda postaje poremećaj.
Mi to baš ne zovemo izlečenje, jer nije ni bolovao (ništa ga nije bolelo). Ali taj POREMEĆAJ se može uspešno držati pod kontrolom – kako ste lepo napisali u sledećem pitanju ODVIKNUTI se.
Da li će neko uspeti da se odvikne zavisi od brojnih preduslova, ali dva najveća su: lična motivacija, i dobra socijalna podrška. Godine ovde nemaju toliki uticaj na prognozu. I ono što je najbitnije, tu nema garancije (nije to veš mašina), ali svaki onaj koji uspešno drži pod kontrolom svoj impuls ili naviku dve godine od zadnje kocke, možemo reći da je okončao epizodu kocke. Tu računamo da je uspostavio nove navike i mehanizme odbrane. Sve posle toga, ako se slučajno desi, nazvaćemo novim slučajem.
Potrebno je da se zadovolji 5 od 10 kriterijuma u zadnjih godinu dana
Naravno da su i kladionice oblik kockanja, sve gde se gubi novac u iščekivanju neke velike premije. Može to da bude i Bingo ako osoba zadovoljava ove kriterijume.
Prevalenca:
U opštoj populaciji:
95% osoba koje se ne kockaju ili se rekreativno kockaju
4% osoba sa problemima vezanim za kockanje (problemsko kockanje)
1% patoloških kockara
Viši nivo je u oodrđenim segmentima populacije (kod zavisnika, psihijatrijskih pacijenata, ostalih medicinskih pacijenata, adolescenata)
znatno je veći broj muškaraca ali ima i žena kockara
Problemi povezani sa kockanjem:
Psihosocijalni:
Finansijski
Porodični konflikti
Zloupotreba PAS
Depresija/Anksioznost
Suicidalne ideje
Medicinski:
Češći su u primarnoj praksi nego uopštoj populaciji
Viša stopa bolesti srca i jetre
Više medical utilization
Komorbiditet je pre pravilo nego izuzetak:
75% alkohol
49% ostale PAS
60% zavisnost od nikotina
50% poremećaj raspoloženja
40% anksiozni poremećaji
60% poremećaj ličnosti
Lečenje poremećaja kontrole impulsa, a naročito kocke je prilično težak posao jer je problem čisto psihološke prirode, nema hemijski supstrat pa da na receptor „zalepimo blokator“ i da smo sigurni da osoba ne može da ponovi ponašanje. Problemi u tretmanu patološkog kockanja:
Malo je podataka o efikasnosti tretmana kockanja
Samo između 7 -12% ljudi koji imaju ovaj problem učestvuju u tretmanu
Prilično je loša motivacija i uglavnom je spoljašnja (rodbina, patrner, zakon, itd.). Jednom kada počnu sa tretmanom između 30-50% prerano napusti tretman